Chrześcijanie od początku używali światła świec podczas wspólnej modlitwy, przede wszystkim ze względów praktycznych, ponieważ spotkania miały miejsce pod osłoną nocy lub wieczorem, często w miejscach odosobnionych i nieoświetlonych, jak katakumby. W końcu III w. część chrześcijan zaczęła stawiać płonące świece na grobach, jednak praktyka ta budziła początkowo spore kontrowersje. Odbywający się w 300 r. synod w Elwirze zakazał stawiania świec na grobach zmarłych. Jednak w ciągu IV w. świece zajęły istotne miejsce w kulcie chrześcijańskim. Ich zwolenikiem był m. in. św. Hieronim, jeden z Ojców Kościoła.
Można powiedzieć, że dzisiaj zapalona świeca towarzyszy chrześcijaninowi przez całe życie. Pierwszy raz zapalana jest podczas Chrztu Św., następnie podczas Komunii Świętej. Symbol świecy w kościele katolickim jest najbardziej wyrazisty podczas Wigilii Paschalnej. Wtedy zapalony paschał wprowadzany do ciemnego kościoła symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa.
Światło świecy ma w chrześcijaństwie znaczenie sakralne. Symbolizuje Boga, który sam siebie nazwał Światłością Świata i w Chrystusie odkupił świat. Jezus mówił o sobie: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8, 12). Zapalona świeca oznacza również chrześcijanina, który płonie światłem wiary. Realizuje zawołanie Chrystusa: „Wy jesteście światłością świata”.
A świeca nie uchyla się przed niczym, ale stoi wyprostowana na całą wysokość, jest czysta i dostojna – ks. Romano Guardini.

Świeca jest obecna w wielu rytuałach kościoła katolickiego. Na przykła w święto Matki Bożej Gromnicznej poświęcone świece katolicy zanoszą do domów, by ochraniały ich rodziny.
Podobnie jak przed wiekami światło jest też symbolem pamięci o zmarłych. Światło w chrześcijaństwie jest jednak przede wszystkim symbolem życia oraz władzy Boga nad nami i światem. W hymnie Exsultet czytamy, że światło świecy raz na zawsze rozprasza ciemności nocy, grzechu i już dzisiaj „łączy się ze światłami nieba”.
Świece używane podczas kościelnych uroczystości coraz częściej są wyposażone w diody LED. Do tworzenia kościelnego oświetlenia bardzo dobrze nadają się białe woskowe świece LedCandle Fontanna Światła.
Świece LED – więcej:
- Jak działa dioda w świecach LED?
- W blasku świec: nastrojowo i poetycko
- Historia świecy – od pochodni do diody LED
- 10 najlepszych cytatów o świecach
- Świece LED – idealne na event: zaręczyny, ślub, chrzciny, do teatru i biznesową galę